۰ نفر
۵ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۴:۱۸

با وجود بهبود فضای معاملات بازارهای مالی جهان افت شاخص‌ها در بورس تهران همچنان ادامه دارد.

گروه اقتصاد: تاثیر منفی شرکتهای پتروشیمی خارک،فولاد مبارکه،سرمایه گذاری غدیروملی مس شاخص کل را با 30 واحد کاهش نسبت به روز گذشته به رقم 8266 واحد رساند.این در حالی است که  پس از چندین روز افت شاخص ها، امروز شاخص اکثر بورس های اروپایی و آسیایی یا رشد ارزش روبه رو شده اند که یکی از علل آن، تصمیم دولت آمریکا به حمایت از موسسه مالی « سیتی گروپ » از طریق خرید بیشتر سهام شرکت، اعلام شده است.

کارشناسان بر این باورند که با بروز بحران بازار پول به کمک بازار سرمایه امده است اما در کشورما نه تنها چنین امری رخ نداده است بلکه سیایت های دولت برای صنایع وضع را از آن که هست بدتر کرده است.

نمونه بارز آن تصمیم همزمان دو وزارتخانه مبنی به آزاد سازی نرخ سیمان و حذف صادارت این محصول است که در پی این دو تصمیم اکثر شرکتهای سیمانی در صف های فروش قرار گرفتند.به طوری که امروز نیز 4شرکت سیمانی در صف فروش ایستادند.بورسی ایران نه تنها به لحاظ معاملات جزیره ای عمل می کند،بلکه قوانین و واکنش های مسوولانمان نیز جزیره ای است.

دو شرکت فولاد مبارکه و فولاد خوزستان،سنگ اهن گل گهر،پتروشیمی فن آوران و ماشین آلات تراکتورسازی نیز امروز با بیشترین تقاضای فروش مواجه شدند.

ایران ترانسفو با وجود عرضه های بسیار سنگین در حدود 2 میلیون سهم با صف خرید 8/1 میلیون سهمی به کار خود پایان داد تا همه چیز برای صعود سهم تا قیمت حدودی 800 تومان فراهم به نظر رسد.این شرکت امروز با  تقاضای خرید روبرو شد  . نماد نیروترانس نیز امروز به تبع بترانس با استقبال روبرو شد به گونه ای که 420 هزار سهم عرضه، با 500 هزار سهم صف خرید تا پایان وقت همراهی شد.

در گروه بانکی نیز امروز شاهد معاملات پرحجم اما نه چندان پر هیجان بودیم. در حالی که اقتصاد نوین با صف فروش بدون معامله مواجه بود که بانک کارآفرین با معاملات در محدوده 2700 ریال روبرو بود. در صورتی که فشار عرضه ها بر این نماد خنثی شود، احتمال صعود قیمتی دور از ذهن نیست! بانک پارسیان امروز بین 161 تا 163 تومان با معاملاتی که بیشتر بلوکی بود، مواجه بود. بانک ملت نیز با فشار عرضه ها در محدوده 1060 ریال، بیش از 8 میلیون سهم معامله داشت

11 نماد به تابلو بورس برگشتند

بر اساس گزارش مدیریت بازار ، نماد معاملاتی یازده شرکت به شرح ذیل آماده انجام معامله شدند.بر این اساس امروز نماد شرکت های فارسیت اهواز ، معدنی املاح ایران ، پتروشیمی خارک ، تامین ماسه ریخته گری ، کاشی پارس ،فرآوری مواد معدنی ایران با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم ،شرکت گروه صنعتی ملی ، قند نیشابور با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم ،مجتمع صنعتی آرتاویل تایر پس از برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیأت مدیرهحق تقدم مارگارین و کمک فنر ایندامین با توجه به اعلام مهلت پذیره نویسی بازگشایی شدند.

کد خبر 4325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =