۰ نفر
۱۸ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۳:۴۵

آیا بزرگ ترین معامله گر تاریخ بورس تهران در پرداخت اقساط خود به مشکل خورده؟

گروه اقتصاد: بلوک 30.5 درصدی فولاد خوزستان در حالی پس از 9 روز رقابت در 8 تیر ماه سال جاری با نرخ باور نکردنی توسط یک شخص حقیقی، محمد جابریان به خریداری شد که رقیبان این شخص نهادهای شبه دولتی چون شستا،مهر اقتصاد ایرانیان و صندوق بیمه عشایر بودند. بدین ترتیب جابریان بزرگ ترین معامله گر تاریخ بورس ایران نام گرفت و واگذاری سهام فولاد خوزستان تنها خصوصی سازی واقعی در دولت نهم لقب گرفت. چرا که جابریان از مدیران با سابقه صنعت فولاد است و به عنوان شخصیت حقیقی در این معامله شرکت کرد. دولت نهم در آن زمان مدعی شد که برخلاف سمپاشی منتقدان فضای اقتصادی کشور چنان امیدبخش شده که برای اول بار بخش خصوصی واقعی به میدان آمده است.

اما قیمت هرسهم این بلوک 10 هزارو 942 ریال بود که نسبت به قیمت تابلو در موعد واگذاری تقریبا دو برابر بود. به هر رو جابریان به عنوان یک شخص حقوقی با صرف 1360 میلیارد تومان سرمایه برنده بلوکی شد که در آن زمان قیمت این محصول با توجه به رونق ساخت و ساز و بازار مسکن رو به افزایش بود.

در آن تاریخ جابریان خریدار بلوک به ظاهر مدیریتی فولاد خوزستان اعلام کرده بود که با توجه به روند صعودی قیمت فولاد و امکان تولید بیشترزمینه برای رشد این صنعت فراهم است. این شرایط ادامه داشت تا جایی که با توجه به ایجاد بحران های مالی و رکود ساخت و ساز تقاضا برای این محصول کاهش یافت و تولید کنندگان با خیل عظیم واردات فولاد از کشورهای همسایه و کاهش چشمگیر قیمت مواجه شدند.

با شروع این رویداد قیمت سهام شرکتهای فولادی که قبل از این رخداد در پی افزایش قیمت سنگ آهن اقبال بازار نسبت به آنها کاهش یافته بود با کاهش هر روزه قیمت مواجه شدند تا جایی که سرمایه گذاران بزرگ سهام فولادی ها را در اولویت فروش قرار دادند چرا که کارشناسان در پیش بینی قیمت محصولات این شرکت ها نسبت به افزایش آن امیدی نداشتند.

در جریان این معامله مقرر شد جابریان 20 درصد رقم معامله یعنی حدود 270 میلیارد تومن را طی 30 روز آینده به طور نقد پرداخت کرده و مابقی را طی اقساط 140 میلیارد تومنی هر 6 ماه یکبار تا 5 سال پرداخت کند که با توجه به کاهش قیمت فولاد و افت قیمت سهام این شرکت بازپرداخت اقساط توسط خریدار دور از ذهن بود.

سید مهدی عقدایی،معاون سازمان خصوصی سازی در این باره به خبرآنلاین  گفت :"سازمان خصوصی سازی در هیات واگذاری به خریدار این بلوک پیشنهاد داد تا 107 میلیارد تومان سر رسید باقی مانده از وجه نقد 20 درصدی معامله  را تا پایان سال 88 پرداخت و سه قسط اول را استمهال و بر روی اقساط چهارم تا دهم تقسیم شود که خریدار این بلوک پیشنهاد هیات واگذاری را قبول نکرده و در نامه ای به سازمان خصوصی سازی اعلام کرده  با توجه به سپری شدن 8 ماه و باقی ماندن 4 ماه از فرصت تعیین شده، با این پیشنهاد موافق نیست و خواهان استهمال پرداخت اقساط ظرف 10 سال شد و از سوی دیگر اعلام کرد تا حصول نتیجه قسط اول و 140 مییلیارد تومانی اول را پرداخت نخواهد کرد."

وی در پاسخ به این سوال که آیا با این شرایط معامله باطل می شود گفت:"از نظرهیات واگذاری این معامله قطعی است مگر ایشان از دادگاه حکم بیاورند."

به گفته وی قبلا قرار بر این بود که 20 درصد مبلغ نقد و ما بقی در 10 قسط و هر 6 ماه یک بار پرداخت شود که با توجه به شرایط رکودی بازار سهام، مدت باز پرداخت این اقساط تغییر کرد.

عقدایی در پایان گفت:"در بورس قیمت ها دچار نوسان می شود و این نوسان طبیعی است. بنابراین نباید با افت قیمت سهم و کاهش حاشیه سود صورت مسئله پاک شود."

پیش از این ایرج اکبریه مشاور وزیر صنایع در برابر این سوال فارس که چرا حضور خریدار جدید در ترکیب هیأت مدیره فولاد خوزستان طولانی شده گفته بود: این وضعیت ناشی از نامشخص بودن سود سالیانه و عدم ابلاغ قرارداد واگذاری است و با ابلاغ قرارداد واگذاری از سوی وزارت اقتصاد و حل موضوع سود سالیانه و طی تشریفات قانونی، مجمع عادی به طور فوق العاده فولاد خوزستان در آینده‌ای نزدیک برگزار تا هیأت مدیره جدید این شرکت انتخاب شوند .
به گفته وی با توجه به اینکه هنوز مساعدت‌های سازمان خصوصی‌سازی به خریدار بلوک 5/30 درصدی فولاد خوزستان نهایی نشده، مدیرعامل جدید و نمایندگان حقیقی فولاد خوزستان به طور موقت انتخاب شدند و عبدالمجید شریفی (معاون بهره‌برداری و سرپرست ) به عنوان مدیرعامل فولاد خوزستان به طور موقت برگزیده شد.
اکبریه تصریح کرده بود ‌در صورتی که این توافقات به امضا دو طرف برسد، مجمع فوق‌العاده‌ای برای انتخاب هیئت مدیره جدید در اسفندماه در تهران برگزار خواهد شد که با ین اوصاف این مجمع قطعا " در سال جاری برگزار نخواهد شد و باید دید در سال آینده سرنوشت بزرگترین معامله تاریخ 41 ساله بورس چه خواهد شد.

با این حال امروز هم تلفن همراه جابریان خاموش است و هم ایرج اکبریه تلفن همراه خود را خاموش کرده است تا بازار سرمایه کشور با این سوال تکراری کارشناسان بار دیگر مواجه شود که دولت نهم برای توانمندسازی بخش خصوصی چه کاری انجام داده است؟ آیا اجرای سیاست های ابلاغی اصل 44 تنها به عرضه و واگذاری سهام ختم می شود یا این که دولت هم زمان موظف شده تا با کاهش تصدیگری ها و میدان دهی به بخش خصوصی نسبت به تمهید شرایط حضور موفق بخش خصوصی در اقتصاد ایران تلاش کند.

هر چند جابریان به خودی خود تنها یک فرد محسوب می شود اما به لحاظ جایگاه او به عنوان بخش خصوصی پر دل و جرات سرنوشت نامعلوم معامله او تلخی دیگری به کام بخش خصوصی مهجور اقتصاد ایران است. آیا با این اوصاف جابریان ها در واگذاری های بعدی سازمان خصوصی سازی شرکت خواهند کرد؟ هر چند که سود و زیان رویه جدانشدنی فعالیت اقتصادی بخش خصوصی است ولی نگرانی فعالان بخش خصوصی این است که حضور آنها در بخش تولید و صنعت با ریسک بزرگ تری همانند بی ثباتی تصمیم های سیاسی- اقتصادی دولت و اتخاذ تصمیم های پرخطا و پرریسک دولت مواجه است که باید عطای سود پردلهره را به لقای آن بخشید. روز یکشنبه فولاد خوزستان بیشترین تقاضای فروش سهام را در بازار سهام تهران جذب کرد و بیش از 2 میلیون سهم ین شرکت از سوی 303 سهامدار در صف فروش قرار دارد. قیمت هر سهم 400 تومان یعنی نزدیک به 50 درصد کمتر از روز معامله تاریخی جابریان.

کد خبر 5042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =